Czym karmić kury?

Dodano:2023-12-20

Każdy hodowca, chcąc otrzymać produkt jak najwyższej jakości, musi zadbać o wiele czynników, wpływających na prawidłowy rozwój drobiu oraz wysoką jakość jaj. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiednie żywienie. Jak zatem karmić kury, aby pozostawały w dobrej kondycji? Co zrobić, żeby kury znosiły dużo jajek?

Dieta kur

Kury potrzebują zróżnicowanej diety, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Podstawą jest wysokiej jakości karma dla drobiu, która zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów, witamin i minerałów.  Dobrze sprawdzi się mieszanka paszowa - kruszonka Naturalna Kurka, którą można podawać już kurczętom. Produkt ten zawiera niezbędne witaminy, minerały, suszone warzywa i zboża. W okresie nieśności warto włączyć mieszankę pełnoporcjową Naturalna Kurka Carbo. Dodatkowo można uzupełniać dietę kur ziarnami, warzywami, owocami. Dla twardej i zdrowej skorupki jaj, niektórzy hodowcy podają sproszkowane muszle ostryg. Dobrym dodatkiem jej też kiszona kapusta zawierająca witaminę C oraz żywe kultury bakterii, korzystnie wpływające na układ trawienny.

Czego nie może jeść kura?

  • cebula i czosnek: zawierają substancje, które mogą być szkodliwe dla kur, szczególnie w większych ilościach, ponieważ mogą powodować podrażnienie przewodu pokarmowego i negatywnie wpływać na zdrowie kur;
  • avokado: może zawierać związki toksyczne;
  • słodycze i słona żywność: szczególnie czekolada, jest szkodliwa dla kur ze względu na zawartość teobrominy; słona żywność także może powodować niekorzystne reakcje u ptaków;
  • pokarm surowy i zepsuty: może prowadzić do problemów związanych z trawieniem oraz wywołać zatrucie pokarmowe;
  • nadmiar soli: może powodować problemy zdrowotne i prowadzić do zaburzenia gospodarki wodnej w organizmach kur.

Czym karmić kury zimą?

Sezon zimowy to trudny czas dla zwierząt także tych hodowlanych. O wysokiej jakości, naturalne dodatki do pasz warto zadbać już latem. Zimą dobrze sprawdzi się susz z zielonki zawierający lucernę, pokrzywę czy koniczynę. Kiszona kapusta ma mnóstwo witaminy C i sprawdza się w tym okresie znakomicie. Poza tym do diety warto włączyć rozdrobioną marchew i buraki, które wpływają na kolor żółtka. Dodatkowo tłuste pokarmy są niezbędne w tym okresie, ponieważ pomagają w zachowaniu ciepła.

Czy chleb jest dobry dla kur?

Chleb zawiera dużo soli oraz konserwantów niezbędnych do zachowania świeżości, co może negatywnie wpływać na procesy trawienne oraz zdrowie ptaków. Poza tym pieczywo szybko chłonie wodę, pęcznieje i łatwo pleśnieje, co znów może mieć niekorzystne działanie na zdrowie. Dokarmianie ptaków chlebem, zwłaszcza dzikich, w trudnych warunkach pogodowych w czasie zimy, pomaga im przetrwać czas mrozów i utrudnionego zdobycia pokarmu. Natomiast w hodowli drobiu można z tego zrezygnować.

Co jeszcze zrobić, aby kury znosiły więcej jaj?

  • stały dostęp do świeżej wody; kluczowy element zwłaszcza w okresie letnim , woda powinna być regularnie wymieniana, a pojemniki na wodę czyszczone, aby uniknąć rozwoju bakterii i pasożytów;
  • karmienie w zależności od wieku kur oraz sezonu; kurczęta wymagają specjalnej karmy bogatej w białko, aby wspierać ich szybki wzrost. W okresie zimowym lub gdy warunki są surowsze, warto dostarczyć pokarm z większą ilością tłuszczu i kalorii, aby wspomóc utrzymanie ciepła.
  • regularność i umiar; kury lubią systematyczność i stały harmonogram żywienia, dlatego warto karmić je tych samych porach dnia; ważne jest dozowanie pokarmu, nadmiar może prowadzić do otyłości i problemów zdrowotnych. Natomiast niedobór składników odżywczych może wpłynąć negatywnie na ich wydajność i stan zdrowia.
  • suplementacja witamin i minerałów; codzienną zbilansowaną dietę warto uzupełnić suplementacją witaminami i minerałami. Braki w niektórych składnikach mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiednich suplementów.

Karmienie kur według harmonogramu

Każdy hodowca powinien wypracować swój rytuał karmienia i związane z nim zasady hodowli, dopasowane do potrzeb oraz chęci otrzymania zamierzonych efektów. Zwykle kury karmi się 2-3 razy dziennie, w zależności od preferencji. Dla kur niosek ważne jest, aby miały stały dostęp do karmy, ponieważ to może wpłynąć na regularność znoszenia jajek. Pora roku wpływa na skład diety. W okresie zimowym kurom należy zwiększyć dostęp do tłustszych pokarmów, które pomogą im w utrzymaniu energii. Latem zaś zwrócić uwagę na dostęp do wody; może się zdarzyć, że kurczęta czy kury będą mniej zainteresowane jedzeniem w bardzo upalne dni. Bardzo ważnym elementem jest obserwacja zachowania kur, ponieważ może się okazać, że dostają za mało lub za dużo pokarmu.

Co jeszcze wpływa na jakość hodowli?

Ważnym elementem w hodowli drobiu jest zadbanie o higienę oraz czystość. Regularne usuwanie odchodów oraz utrzymywanie suchej powierzchni ogranicza namnażanie się drobnoustrojów. Odpowiednia przestrzeń dla kur i miejsce do swobodnego poruszania się wpływa korzystnie na wzrost oraz ogranicza stres ptactwa. Opieka weterynaryjna i regularna obserwacja może pomóc w szybkim wykryciu, ewentualnych nieprawidłowości i zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób. Oczyszczanie kur z pasożytów również ma znaczenie i jest niezbędne dla zachowania ich zdrowia. Hodowli drobiu na pewno nie służą ekstremalne warunki bytowania tj. zbyt wysoka lub  zbyt niska temperatura, wilgoć czy silny wiatr. Również dostęp do światła ma znaczenie. W okresie letnim łatwiej zapewnić światło dzienne, niezbędne do prawidłowego rozwoju, natomiast zimą można doświetlać kurnik światłem sztucznym.

Na sukces hodowli drobiu wpływa wiele czynników. Niezbędne jest całościowe podejście, obejmujące zarówno miejsce bytowania ptaków jak i dietę czy karmienie. Jeśli chcemy mieć najlepszej jakości drób oraz dużo jaj, zróżnicowana żywność powinna polegać na wyborze odpowiednio zbilansowanej paszy oraz dodatków zależnych m.in. od pór roku. Obserwacja i zapewnienie właściwych warunków kurom, zaowocuje wysokiej jakości produktami.

worek-kurka